Samen
naar beter
Gezond (t)Huis: vrijwilligers gidsen doorheen virtuele demowoning
15 mei 2023

Nieuwkomers, jongeren en gezinnen met een laag inkomen wonen te vaak in ongezonde woningen. Soms kennen ze ook hun rechten en plichten niet. Ze weten niet altijd wat ze moeten doen als ze vocht of ongedierte hebben in hun woning. De vrijwilligers van Gezond (t)Huis leiden hen rond in een virtuele demowoning.
Maar gezond wonen is natuurlijk niet enkel een individuele zaak. Avansa regio Antwerpen is daarom partner van De Woonzaak (zie kader onderaan).
Van fysieke naar virtuele demowoning
Tot 2020 vonden de sessies van Gezond (t)Huis plaats op een vaste locatie zoals een sociaal appartement. Omwille van corona stond het project stil tot 2022. Om praktische redenen koos de stad Antwerpen bij de heropstart van het project in 2023 voor een virtuele demowoning in 3D. De sessies vinden plaats bij partnerorganisaties, zoals Ligo, Werkhaven, CVO, … De demowoning wordt in een lokaal geprojecteerd, zodat alle gezondheidsrisico’s zichtbaar worden.
De doelgroep bestaat voornamelijk uit maatschappelijk kwetsbare groepen, waaronder mensen met een migratieachtergrond, gezinnen met een laag inkomen, bewoners van sociale woningen en alleenstaande jongeren. Vrijwilligers maken hen bewust van ongezond wonen en de risico’s ervan. Van hun rechten en plichten in deze situatie. En van kleine, goedkope ingrepen om zelf hun woning gezond te houden. Voor meer structurele problemen moeten ze uiteraard de eigenaar aanspreken.
Met dank aan de vrijwilligers
Avansa stelt de vrijwilligersgroep samen. We coachen en begeleiden hen om deelnemers doorheen de virtuele demonstratiewoning te gidsen. We organiseren opleidingsmomenten en intervisies met aandacht voor digitale oefenkansen.
De overgang van een fysieke naar een virtuele demowoning brengt een aantal uitdagingen met zich mee. Die pakken we op in de coaching van de vrijwilligers. Zoals: hoe houd je de aandacht van de groep vast en gids je hen vlot door de virtuele woning? Hoe creëer je voldoende interactie tijdens de sessies? Hoe kan je het taalgebruik afstemmen op een doelgroep met diverse taalniveaus? We ondersteunen hen ook om voldoende zelfvertrouwen op te bouwen op het digitale gebied.
Met veel dank aan de vrijwilligers voor hun enthousiaste inzet!
2023 is een testjaar. Volgend jaar is het de bedoeling om de demowoning online uit te rollen.
Partners: stad Antwerpen (opdrachtgever), Logo en Avansa regio Antwerpen